Oni

28. října 2009 v 17:23 |  Jednotlivé povídky
Rozhodla jsem se (a to z čiré lenosti a neschopnosti něco vytvořit), že sem postupně dám povídky ze starého blogu. Navíc mě celkem vytáčelo a deprimovalo, že mám založenou rubriku "Jednotlivé povídky" a je pořád prázdná.
Jako první sem dám povídku "Oni". Na jednom blogu jsem s ní vyhrála druhé místo a musím říct, že jsem s ní docela spokojená. (a vím, že samochvála smrdí)


Jednoho teplého prosluněného letního dne se návštěvníkům hřbitova naskytl zajímavý a pravděpodobně neopakovatelný pohled. Uprostřed plácku, na kterém ještě nebyl žádný náhrobek se konal pohřeb. To zrovna není ta zvláštní věc, co mohli kolemjdoucí vidět. Pohřby se zrovna na tomto místě dělají poměrně často. Co bylo ale zarážející, byli lidé okolo hrobu.

Na jedné straně stála dívka v černém. Mladá, pohledná. Slzy jí smáčely tvář. Věk hádat nemusíte, řeknu vám ho. Byla velmi mladá. Nedávno jí bylo 23 let. Měla černé elegantní šaty, které jí obepínaly postavu, vlasy svázané do úhledného drdolu a na hlavě malý černý klobouček s krátkou síťkou přes obličej.
Na té druhé stál přímo dav. Tito lidé však nebyli v černém. Měli obyčejné oblečení. Převažovala tu bílá barva, ale stály tu i ženy v červené či žluté a muži například v modré. V jejich tvářích nebyl ani náznak smutku. Právě naopak. Jakoby měli radost z toho, že stojí u rakve, která má být každou chvíli zapuštěna do země.
Lidí, kteří jen procházeli kolem tohoto zvláštního shromáždění se divili, někteří kroutili hlavami, ale byli tu i tací, kteří se zastavovali, jako kdyby čekali, že někdo z těch veselých pozůstalých (pokud ovšem byli pozůstalí) k nim přijde a vysvětlí jim, co se děje. Když se dostatečně vynadívali, šli si svou cestou upravit a vyčistit hroby svých blízkých a příbuzných, kteří opustili náš svět.

***

Byla pohřební hostina. Všichni jedli, pili (opíjeli se), povídali si. Všichni až na onu dívku v černém. Seděla v čele dlouhého stolu, stále jí tekly slzy. S opovržením, údivem a vztekem ve tváři sledovala ty nenažrané supy okolo ní, kteří neprojevili ani známku lítosti nebo smutku. Nechápala, jak můžou jen tak sedět, cpát se masem, hranolkami nebo dortem a lít do sebe jednu skleničku alkoholu za druhou. Copak jim není mrtvého líto? To jí neprojeví ani soustrast? Opravdu ne? Ne! Tváří se, jakoby o ní ani nevěděli.
'Ať už to skončí. Všechno.' přála si.

***

Hosté už odešli. Přesnější výraz by pro ně byl spíš "žrouti" nebo "prasata", ale buďme zdvořilí a mluvme o nich jen jako o hostech. V čele stolu stále seděla třiadvacetiletá dívka. Vlastně jsem vám ji ani nepředstavila. Jmenuje se Arleene. Příjmení je nedůležité. Arleene se jídla ani nedotkla. Její talíř byl jediný, který vypadal krásně. Na všech ostatních byly drobky, zbytky jídla a někde bylo možné zahlédnout o vidličkou rozšťouchané brambory téměř na kaši. Na jejím talíři byla úhledně srovnaná zelenina, plátek, teď už studeného, přírodního řízku a ve vedlejší misce pár vařených brambor, také studených.
Ozvaly se tiché kroky. Arleene se otočila směrem, ze kterého přicházeli. Na chvíli byl v jejím obličeji prázdný výraz, ale po pár vteřinách se změnil v úsměv. Pravý, nefalšovaný úsměv.
"Skočili na to?" zeptal se mladý muž.

*O den dříve*

Arleene seděla se svojí kamarádkou Nikkou u stolu a braly si z talířku keksy s čokoládou. Naproti nim hráli karty Joshua a Kail. Ona to spíš nebyla hra. Házeli karty jednu přes druhou a nevnímali je. Když už je to nicnedělání přestalo bavit, Joshua shrábl karty ze stolu a hodil se někam do rohu místnosti. Pár jich tam ani nedolétlo, jak byly lehké, ale ty, kterým se to podařilo, přistály ladně na zemi. Některé lícem nahoru, jiné dolů.
"Tak si to ještě jednou zopakujeme. Stejně tu není co dělat." řekl do ticha Joshua. Děvčata sebou trhla a polekaně se na něj podívala. Nikka dokonce upustila kousek sušenky. "Promiňte, holky, ale i vy se nudíte, nebo vás tolik baví nepřítomné jedení čokoládových keksů?" Arleene zavrtěla hlavou a Nikka zpod stolu zamumlala něco jako ne. Cestou zpátky ze země, kde sbírala spadlý keks se praštila hlavou o hranu stolu. "Jau!" pak ještě nadávala (nejen) do různých částí těla a hladila se vznikající bouli. Kail se snažil nevyprsknout smíchy.
"Fajn," pokračoval Josh, když viděl, že se na něj jeho přátelé dívají, "Teď jsem pro ně mrtvý. Tady Kail byl tak hodný, že mě včera v noci zajel autem. Nikko, už jsi volala?"
"Jasný. Byli štěstím bez sebe. Prý platí celej funus." zasmála se dívka.
"Tím líp. Peníze zbydou," pokračoval mladý muž, "Na pohřeb tě pozvali?" Nikka na jeho dotaz kývla. "Je neuvěřitelný, jak rychle uvěřili, že mě nesnášíš, Nikk. - Leiny?" otočil se směrem k Arleene Joshua a očekával nějakou odpověď.
"Ne." odpověděla dívka téměř šeptem.
"Cože? Jakto?" vyskočili kluci ze židle, ale Nikka je posunkem ruky usadila se slovy: "V klidu. Půjde. Jako nezvaný host. Oni si jí ani nevšimnou. Je to zařízený. Nebude mít pozvánku, ale počítaj s ní, aby se jí mohli vysmívat, že přišla o... o tebe."
Arleene se na nic podívala a usmála se: "Budu jako šíleně smutná princezna. Nepromluvím, neusměju se, nebudu jíst ani pít a budu jen tiše truchlit!" Její oči jí zářily jako dva plamínky.
"Tak se mi to líbí!" vykřikl Joshua. Po něm začal mluvit Kail: "Sehnal jsem pár kluků, co ponesou rakev. Neboj, nevědí nic extra, jen, že je to bouda. Neboj se Joshi, všechno klapne. Ten plán se ti prostě povedl."
"V to doufám. Jediná blbá chyba a všechno je v háji. Teď jděte spát, zítra je velký den."

*Zpět na pohřební hostině*

"To si piš! Prachy jsou naše." vyskočila Arleene ze židle a vrhla se Joshuovi kolem krku. Po dlouhém a vášnivém polibku jí pohladil po vlasech: "Jsi moje velká šikovná holka."
Potom ruku v ruce odešli zadními dveřmi, naskočili do kabrioletu, kde na ně čekali Kail s Nikkou. S pěti miliony v kufru a nohou na plynu pak společně vyrazili na západ.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lenny | Web | 28. října 2009 v 18:02 | Reagovat

Už jsem ji jednou četla, ale musím říct, že je to originální nápad a krásně napsaný :-)

2 Míla | 29. října 2009 v 9:24 | Reagovat

Hodně zajímavá povídka  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama